BankalarBloke KaldırBloke Kaldırma

Vakıfbank Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi

Vakıfbank Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Olur? Sim Kart Bloke kaldırmak için ne yapmalıyım? Cep telefonu neden bloke olur? Bu soruların cevaplarını sizler için yanıtlayacağız. Vakıfbank müşterileri bankadan hesap açarken bir cep numarası vermektedirler. Bu cep numarası daha sonra başka bir operatöre geçtiğinde veya sim kart değiştiğinde yeni bir sim kart almaları sebebi ile banka tarafından bloke koyulmaktadır. Bu tamamen güvenlik amaçlı bir sistemdir. Sizde eğer bu sistem üzerinden sim kart blokesi ile mağdur olduysanız bu işlemi kaldırmak için basit birkaç işlem yapabilirsiniz. Vakıfbank sim kart bloke kaldırma işlemi diğer bankalar gibi çok basittir.

Sim kart blokesi olduğu zaman Vakıfbank size SMS gönderemez, ATM üzerinden para çekerken veya para yatırırken gönderilen doğrulama kodu gelmez, Vakıfbank mobil şube veya internet bankacılığı kullanıyorsanız doğrulama mesajı gelmediği için giremezsiniz. Bunun için ilk iş Sim Kart blokesi kaldırma işlemidir. Özellikle bu duruma sebep olan son zamanlardaki herkesin 4.5G hattına geçiştir. Eğer sizde bu sebeple numaranız aynı kalsa bile sim kart değiştirdiyseniz sistem otomatik olarak sizin hattınızı bloke edecektir.

Neden kartımıza bloke konur?

Şunu bilmemiz gerekir ki bizler dijital mecrada hiçbir zaman tamamiyle güvende değiliz. Gelişmekte olan çağ, bu açıkları adım adım kapatıyor olsa dahi gün geçtikçe çıkan yeni virüsler, kötü amaçlı kişiler bu açıkları tespit edip kişisel bilgilerimize erişebilmek adına her gün araştırmalar yapmakta ve malesef de bu konularda muktedir olabilmektedirler.

Neden kartımıza bloke konur?
Neden kartımıza bloke konur?

Bu konu bir tarafa, bizim internet bankacılığı ve normal bankacılık işlemlerimizi güvenli bir şekilde yapabilmemiz çok önemlidir. Burada kaçırılabilecek en ufak bir detay bankalara milyon dolarlara hatta milyar dolarlara malolabilir. Ayriyetten yasal olarak bu bilgileri ele geçirmek suç olduğundan dolayı birçok yasal güvence ile korunmakta olan verilerimizi dijital mecrada da ekstra önlemler alarak korumak zorundayız ve burada en büyük sorumluluk bankalara aittir.

Bloke işlemi hesabıma herhangi bir zarar verebilir mi?

Öncelikle hesabınıza bloke konulmuşsa eğer herhangi bir panik yapmanıza gerek yoktur. Bloke işleminin tek amacı hesabınızın üçüncü kişilere üçüncü şahıslara geçirilmesini engellemektir. Bu işlem sonrası sizlerden cep telefonu doğrulama talebinde bulunulacaktır. Bu makalemizde sizlere hesabınızda olan bloke işlemini en kısa sürede nasıl kaldırabiliriz? sorusunu cevaplayacağız.

Vakıfbank sim kartımıza veya hesabımıza nasıl bloke koyabilir?

Bloke işlemlerinin %90’ı otomatik olarak oluşturulur. Hesabımıza nasıl bloke koyulur? Bu soruyu cevaplayalım.

Öncelikle sim kartımızdan başlayalım; sim kartımızın üzerinde benzersiz ID numarası mevcuttur. Bu ID numarası bankanın da veritabanında kayıtlıdır. Banka SIM kartımızla her işlem yaptığımızda bu ID numarasının doğru olup olmadığını kontrol eder. Eğer aykırı bir durumla karşılaşırsa telefon numarasının doğru olup olmadığını sorgulamadan hesabımıza bloke konulacaktır.

Peki ID numarası ne zaman değişir? Değişebilir mi? Bir kartın ID numarası asla değişmez, ancak o kartı iptal edip aynı numara için farklı bir kart kullanmaya çalışırsak mecburen bu benzersiz ID de değişecektir. İşte banka güvenliği bu ID numarasını algılayamaz ve otomatik olarak bloke koyar. Bu blokeden kurtulabilir miyiz? En iyi kurtulma adımları nelerdir? Bu makalemizde bunlara değineceğiz.

Vakıfbank Şubelerinden ve ATM Üzerinden Bloke Kaldırma

Müşteri temsilcisi ile yapamadığınız işlemleri size en yakın Vakıfbank şubesinden veya Vakıfbank ATM’sinden bankamatik kartınızı sokarak yapabilirsiniz. Banka şubelerine gittiğinizde müşteri temsilcisine sim kartınızı bloke olduğunu söylemeniz yeterli olacaktır.

Bu işlemi yaparken yanınızda kimliğiniz ve cep telefonunuzun olması gerekir. Banka ATM’si üzerinden de bankamatik kartınızı soktuktan sonra işlemler menüsünden işlem yapabilirsiniz. Sim kart blokeniz kalktıktan sonra işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Mobil Bankacılık üzerinden bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilebilir mi?

Vakıfbank’a ait mobil bankacılık hizmetlerine erişim sağlayabiliyorsanız bu uygulama üzerinden de bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Mobil Bankacılık>
  • Ayarlar>
  • Güvenlik Ayarları>
  • Sim Kart Bloke Kaldır

Menüyü takip ederek işlemleri yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Vakıfbank Sim Kart Blokesi Kaldırma

Eğer Vakıfbank müşterisi iseniz ve internet bankacılığı kullanıyorsanız, giriş işlemleri için cep telefonunuza doğrulama mesajı gelecektir. Sim kartınız bloke olduysa bu mesaj gelmeyecektir. Tek kullanımlık şifreyi almak istiyorsanız sim kart blokesi kaldırma işlemi yapmanız gerekiyor.

Vakıfbank üzerinden birkaç işlem ile sim kart blokesi kaldırma işlemi yapabilirsiniz. En çok kullanılan sim kart blokesi kaldırma işlemi müşteri hizmetleri üzerinden yapılan işlemdir. 0 850 222 0 724 numarasını aradıktan sonra müşteri temsilcisi ile görüşüp sim kart blokesi kaldırma işlemi yapabilirsiniz.

Müşteri temsilcisi ile görüşürken cep telefonunuz yanınızda olması gerekir. Çünkü size doğrulama mesajı gelecek ve o mesajı temsilciye söyledikten sonra sim blokeniz kalkacaktır. Bu saatten sonra işlemlerinizi eskisi gibi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu