Bloke KaldırmaDevlet

Trafik Cezası Bloke Kaldırma

Trafik cezası bloke kaldırma işleminin nasıl yapıldığını öğrenin. Trafik cezası hesap bloke kaldırma işlemini yapın ve ceza yemeyin.

Trafik cezası bloke kaldırma nasıl yapılır? Trafik cezası bloke kaldırma konusunda merak edilen tüm sorular ve cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ödenmeyen trafik cezaları nedeniyle ülkemizde banka hesabına bloke uygulanması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Özellikle birçok sürücü banka hesabı bloke olana kadar trafik cezası olduğunun dahi farkında olmuyor. İlk kez böyle bir durum ile karşılaşıyor iseniz trafik cezası bloke kaldırma konusunda aradığınız tüm soruların cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Trafik Cezası Bloke Kaldırma

Trafik cezası bloke kaldırma adımları son derece basittir. Sürücülerin banka hesaplarının ödenmemiş trafik borcu nedeniyle bloke edilmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Trafik cezaları bazı durumlarda sürücüler tarafından fark edilmeyebilir. Bu nedenle trafik cezasının ödeme tarihi geçer ve zamanla vergi borcu kategorisinde işleme alınarak kişinin banka hesaplarına kısıtlama getirilir. Bu durumda ne yazık ki banka hesabında bulunan paranın kullanılması mümkün değildir. Borcun kişi tarafından ödenmesi gerekir. Banka hesabında ne kadar para bulunursa bulunsun herhangi bir çekim işlemi gerçekleşmez. Yalnızca hesabın kullanımına yani ödeme yapma, para transferi gibi işlemlerin gerçekleşmesi kısıtlanır. Banka hesabı için trafik cezası bloke kaldırma adımlarını anlatalım.

BKZ:  Yapı Kredi Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi 2023

Banka hesabına uygulanan trafik cezası bloke kaldırma için ceza tutarının gecikme faiziyle birlikte Vergi Dairesine ödenmesi gerekir. Vergi dairesine yapılan ödemenin ardından banka tarafından hesap blokesi kaldırılır. Bazı durumlarda bu süreç uzayabilir. Bu nedenle müşteri hizmetleri üzerinden bankanızı arayarak ödeme yapıldığını bildirmeniz gerekebilir. Genellikle ödeme yapıldıktan sonraki 1-3 iş günü içerisinde trafik cezası bloke kaldırma işlemi gerçekleştirilir.

Vergi dairesi üzerinden yapılandırma işlemi gerçekleştirmek de mümkündür. Fakat bu durumda yapılandırma süresi boyunca bloke işlemi devam etmektedir. Eğer hesabınızın aktif olmasını istiyorsanız borcun tamamını ödemeniz gerekir. Birçok sürücü trafik cezasından haberdar olmayarak gereksiz yere faiz ödemek zorunda kalabilir. Bu durumdan kaçınabilmek için trafik cezası sorgulama son derece önemlidir.

Bkz: Vergi borcu bloke kaldırma

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezaları her zaman elden tebliğ edilmeyebilir. Ülkemizde son dönemlerde trafik cezalarına yapılan zamların ardından trafik denetimi de artış göstermektedir. Bu nedenle kurallara uymayan sürücülere kesilen cezalar kamera takip sistemi ya da gezici radarlar tarafından plakaya uygulanabilmektedir. Sürücülerin birçoğu trafik cezası olduğunun farkına varmadığı için erken ödeme indiriminden de yararlanamazlar. Trafik cezası sorgulama yapmak size maddi anlamda avantaj sağlar. Trafik cezasının elden tebliğ edilmemesi durumunda yazılan ceza araç sahibinin ikamet adresine posta yoluyla gönderilmektedir. Trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır. 

BKZ:  Facebook Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

trafik cezası sorgulama işlemi

Trafik cezası sorgulama İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ve birçok bankanın mobil uygulaması ya da İnternet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Ülkemizde trafik cezaları iki şekilde sorgulanabilir. Birincisi araç plakası ile yapılan sorgulamadır. Genellikle trafik kontrol noktası dışında yazılan cezalar araç plakasına yazılmaktadır. Diğer sorgulama türü olan T.C. kimlik numarası üzerinden yapılan sorgulama genellikle sürücü tarafından önceden bilinmektedir. Herhangi bir trafik cezanız olup olmadığını bilmiyorsanız aşağıdaki link üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama için tıklayın

Ayrıca trafik cezası ödenmezse ceza uygulanır mı başlıklı diğer konumuzda ilginizi çekebilir. Bu konuya göz atmak için ilgili bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Trafik Cezası Bloke Kaldırma için Borç Nereden Ödenir

Adınıza ya da aracınıza yazılan herhangi bir trafik cezası var ise bunu nereden ödeyeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Trafik cezası bloke kaldırma işlemini için cezalar bankalardan ya da Vergi Dairesinden ödenebilmektedir. Banka üzerinden trafik cezası sorgulama yapabileceğiniz gibi ödeme de yapabilmeniz mümkündür. Günümüzde herkes akıllı telefon kullanmaktadır.

BKZ:  Fibabanka İnternet Bankacılığı Bloke Kaldırma

Bankaların akıllı telefonlar için geliştirdikleri mobil uygulamalar trafik cezası ödeme gibi birçok kolaylık sağlamaktadır. Banka mobil uygulaması üzerinden trafik cezası ödemek için bir takım bilgiler gereklidir. Trafik kontrolü sırasında elden tebliğ edilen cezaların sisteme düşmesi uzun sürebilir. Mobil banka uygulaması üzerinden görüntülenmeyen ceza için trafik cezası nereden ödenir sorusu gündeme gelir. Trafik cezası bloke kaldırma hususunda ekstra ceza yememeniz için bu konu önemlidir.

Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaparak %25 lik indirim uygulanmasını istiyorsanız sizden istenen ceza belgesindeki bilgileri girerek ödeme yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise trafik cezası bloke kaldırma işlemi İnteraktif Vergi Dairesi yada E-Devlet sistemi üzerinden ödenmektir. Bu sistem üzerinden ödeme yapabilmek için de tebliğ tarihi, ceza tespit tutanağı seri numarası gibi bilgiler gereklidir. İstenilen bilgilerin eksiksiz ve hatasız girilmesi durumunda ceza tutanağında yazan tutar uyuşuyor ise gönül rahatlığı ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emeklerimizin göz ardı edilmesi bizi üzdü, birkaç reklama tıklandığı için akmasada damlıyorken sizin bu yaptığınız bizi çok üzüyor. Lütfen destek olmak adına AD Blocker engelleyicisine engel olun. :(