Devlet

Vergi Borcu Bloke Kaldırma

Vergi borcunuz nedeniyle banka hesabınıza ya da üzerine ait herhangi bir mal varlığına rehin koyulabilir. Araç için ve banka hesabı için olan adımları anlatıyoruz.

Günümüzde birçok vatandaş ekonomik sıkıntılar nedeniyle borçlarını ödeyememektedir. Bu borçların en başında da vergi borçları gelmektedir. Bizde bu içerikte sizlere vergi borcu bloke kaldırma işlemlerinden bahsedeceğiz. Ülkemiz ve dünya genelinde yaşanan pandemi sebebiyle ekonomik açıdan zor dönemlerden geçilmekte ve bu da en çok vergi borçlarının ödenememesine neden olmaktadır. Bu sebeple de gerek banka hesaplarına, gerekse gayrimenkul ya da taşıtlara e-haciz işlemi uygulanması sık karşılaşılan bir durum haline gelmektedir.

Vergi Borcu Bloke Kaldırma

Vergi borcu bloke kaldırma işlemleri vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntılarından neredeyse en önemlisi olabilmektedir. Biriken vergi borçları belirli bir sürenin ardından ödenmemesi durumunda maaş hesaplarına ya da kişinin sahip olduğu birtakım mal varlığına haciz ya da bloke konulması ile sonuçlanır. Peki vergi borcu bloke kaldırma işlemleri nasıl gerçekleşir?

Bkz: Ziraat bankası internet bankacılığı bloke kaldırma

BKZ:  E-Devlet Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Banka Hesabı E-haciz Bloke Kaldırma

elektronik haciz bloke kaldırma

Son dönemlerde iş yeri sahiplerinin kötüleşen ekonomi nedeniyle yasal sorumlulukları olan vergilerini ödemekte zorluk çekmesi ne yazık ki olağan bir durum haline gelmiştir. Ticaretle uğraşan her gerçek ve tüzel kişi sıfatındaki işletmelerin çeşitli alanlarda vergi ödemekle yükümlüdür. Fakat artan işsizlik ve yasaklar nedeniyle ödemeler konusunda zorlanmalar yaşanmakta ve birçok işletme borçları ödeyememektedir. Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerinden her birey vergi borcu takibini yapabilir. Vade süreleri, borç tutarları ve gecikme faizleri gibi birçok bilgi vergi dairelerine gitmeden internet ortamında görüntülenebilmektedir. Ödeme vadesi dolan ve yasal süreci aşan her borç için devlet tahsilat amacıyla banka hesaplarına belirli oranlarda bloke koydurabilmektedir. Özellikle ticaretle uğraşan kişiler için bu blokajlar son derece sıkıntılı olmaktadır. Banka hesabınıza vergi borcunuz yüzünden bloke koyulduysa bunu kaldırabilmenizin tek yolu vergi borcunuzu tamamen ödemek ya da yapılandırma yaparak taksitlendirerek ödemektir. İlgili banka ile görüşme sağlayarak vergi borcu bloke kaldırma işlemi için adımları öğrenebilirsiniz. Bankalara vergi borcu yoktur ibaresi yer alan, genellikle halk arasında da “borcu yoktur kağıdı “olarak bilinen evrak ibraz edilmelidir. Aksi takdirde siz borcunuzu ödeseniz de bu belge olmadan bloke kaldırma işlemi gerçekleşmez.

BKZ:  Trafik Cezası Ödenmezse Hesaplarıma Bloke Konulur Mu?

Bkz: Halkbank internet bankacılığı bloke kaldırma

İşyeri sahipleri kadar sigortalı çalışanların da vergi borcu ile başı derde girebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey belirli vergileri ödemekle yükümlüdür. Vergi ve cezalar zamanında ödenmezse sigortalı çalışanların maaş hesabının yer aldığı banka hesapları da riske girer. Özellikle trafik cezaları konusunda daha hassasiyet göstermenizi öneriliriz. Bazı trafik cezaları E-Tebligat sistemi üzerinden gönderilmektedir. Birçoğumuz işimiz olmadığı zamanlarda E-devlet sistemini ziyaret etmediğimiz için belge olarak ibraz edilmeyen cezaları gözden kaçırabiliriz. Bu cezaların tutarları küçük dahi olsa zamanla faiz işlenerek ve yasal süreyi doldurarak banka hesabınıza bloke koydurma işine kadar gidebilir. Bu tür küçük meblağlarda e-haciz bloke kaldırma işlemi daha kısa sürede halledilmektedir.

BKZ:  Ziraat Katılım Sim Kart Bloke Kaldırma

Araç Üzerinden E-Haciz Kaldırma

araç e haciz kaldırma

Her geçen gün ülkemizde araç sahiplerinin sayısı bir hayli artış göstermektedir. Araç sahiplerinin yılda iki kez olmak üzere devlete Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi zorunludur. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmeyen araçların satışları gerçekleşmediği gibi üzerinde haciz olan araçlarında satışı mümkün değildir. Ne yazık ki bazı durumlarda vergi borcu sebebiyle araç üzerine de haciz koyulmaktadır. Araç sahibinin yüklü bir vergi borcu bulunması durumunda devlet tarafından e-haciz uygulanır. Bu durum genellikle noterde satış sırasında ortaya çıkar. Araç ruhsat sahibinden alınmasa da üzerindeki haciz kalkmadan satışı gerçekleşmeyeceği için borcun ödenmesi gerekmektedir. Borcunuzu yapılandırarak taksitler halinde ödemeniz ya da peşin ödemeniz durumunda vergi dairesi aracınızın üzerindeki satış blokesini kaldıracaktır. Araç üzerindeki vergi borcu bloke kaldırma işlemi banka hesabındaki bloke işlemine göre daha hızlı sonuçlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Papara bloke kaldırma işlemini hızlıca yapabilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlayınız post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emeklerimizin göz ardı edilmesi bizi üzdü, birkaç reklama tıklandığı için akmasada damlıyorken sizin bu yaptığınız bizi çok üzüyor. Lütfen destek olmak adına AD Blocker engelleyicisine engel olun. :(