BankalarBloke KaldırBloke KaldırmaDevletSSK-Bağkur

Emekli Maaşı Bloke Kaldırma (Nasıl Olur)

Emekli Maaşı Bloke Kaldırma Nasıl olur? Emekli maaşına bloke koyulur mu? Emekli maaşına neden bloke konur? Şimdi sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İlk olarak bilmeniz gereken emelli maaşına hiç kimse bloke koyamaz. Ülkemizde yaşayan tüm emekliler için geçerlidir. Bir bankadan icralık olduysanız bile kimse sizin maaşınızdan bunu kesemez. Sadece kendi maaş aldığınız bankaya borcunuz varsa maaşınız yattığında borcunuz kesilir. Ama başka bir banka ve avukat sizin emekli maaşınıza bloke koyamaz.

Emekli maaşlarına bloke koyulmadığı gibi haciz işlemleri de olmamaktadır. Bazı durumlarda sadece emekli maaşınıza haciz konur. Bu da sizin isteğinize göre değişmektedir. Ama siz istemezseniz hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

Emekli Maaşına Neden Bloke Konur?

Sosyal sigortalar ve Genel sağlık sigortası kanununa göre hiçbir şekilde kimse siz istemediğiniz sürece banka emekli maaşına bloke koyamaz. Eğer bir bankada veya özel bir yerde borcunuz varsa ve bu borç avukatlık olduysa emekli olan kişilerin çok korktuğu durumlardan birisi emekli maaşlarına bu borç yansır mı olmuştur. Bu borç siz istediğiniz sürece yansımayacaktır. Ancak bazı durumlarda bu borcu maaşınızdan kestirebilirsiniz.

Emekli maaşı olan ve borcu olan kişiler bazı durumlarda borcun maaşından kesilmesini talep edebilirler. Bunun için yetkili kurum ile görüşecek maaşınızdan borcun ödeneceğini taahhüt edebilirsiniz. Bu taahhüt bir daha bozulmaz ve borcunuz bitesiye kadar aylık olarak emekli maaşınızdan kesilecektir. Sizin kuruma ödeme yapmanıza gerek yoktur. Kurum SGK üzerinden borcu tahsil edecek ve geri kalan kısımda SGK tarafından bankanıza gönderilecektir. Bu sizin imza atmanız durumunda olur. Emekli maaşınızın da 4’de 1’inden fazlasına bloke koyulmamaktadır.

Emekli Maaşı Bloke Kaldırma

Emekli olan kişiler eğer avukat veya borçlu olan kuruma taahhüt verdiyse ve emekli maaşındaki blokeyi kaldırmak istiyorsa bu borcu komple kapatması gerekiyor. Borcu kapattıktan sonra bloke otomatik olarak kalkacaktır. Ama borcu kapatmadan hiçbir şekilde emekli maaşındaki taahhüt borcunuz kapanmayacaktır.

Yukarıda sizlere emekli maaşı bloke kaldırma hakkında bilgiler verdik. Sizde eğer bir icra işleminiz varsa taahhüt vermediğiniz sürece maaşınıza kimsenin el koyamayacağınızı bilmenizi istiyoruz. Emekli maaşınızdaki blokeyi kaldırmak içinde borcu tamamen ödemeniz gerekiyor. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bize sorabilirsiniz.

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi 

PTT Bank Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi 

Halkbank Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba, ben emekliyim ve maaşımı Halkbank’tan almaktayım. Halkbank’tan pandemi öncesinde toplam 2.150 TL. tutarında 2 Ayrı kredi kullandım ve şu tarihe kadar da blokajdan dolayı maaşımdan otomatik kesiliyor. Ancak, pandemi ile birlikte çalışan kızım evlenip evden ayrılınca, başka da yan gelirim kalmadı. Kiracı olarak kredi kesintisinden sonra hesabıma 1.650 TL yatmaktadır. Bu durumda her ay -1.400 TL açığım bulunmaktadır. Banka kredi taksidini düşürmek istediğimde yapılandırma yoluna gitmedi. Sonuç olarak ekonomik tahribatla karşı karşıya kaldım. Banka maaşımı başka bir bankaya taşımama da müsaade etmiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekir. Yardımcı olur musunuz? Saygılarımla,

  2. Herhangi bir şekilde tahüt verilmemiş ise maaş aldığı Bankasya’da borcu olmadığı buna rağmen başka banka maaş hesabına bloke koyabilirmi koymuş ise bu bloke nasıl kaldırılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu