BankalarBloke KaldırBloke Kaldırma

Hesap Bloke Kaldırma Dilekçesi ve İşlemleri

Herhangi bir sebepten dolayı banka, hesabınıza bloke koymuş olabilir. Bloke işlemi elbette hesabınızın işlevini kısmi olarak kısıtlanmış olsa da asıl amacını gütmesine engel olmayacaktır. Ancak bu bloke çok da vakit geçmeden kaldırılmalıdır. Bu yazımızda banka hesabınıza konulmakta olan bloke işlemlerini kaldırabilmek için neler yapmamız gerektiğini sizlere anlatacağız.

Bkz: Fastpay Bloke Kaldırma İşlemleri

Bankalar hesabımıza neden bloke koyar?

Bankalar, bloke işlemleri için genelde haciz mahkemelerinden talimat almaktadır. Bu talimatlar şayet hesabınıza herhangi bir girdi-çıktı işlemi yaşanıyorsa direkt olarak uygulanarak sizleri mahkeme tarafındaki işlemleri sonlandırmanız için davetiye amaçlıdır. Vergi borçları, çek-senet işlemleri veya diğer idari borçlarla alakalı şahsınıza kayıtlı herhangi bir idari işlem var ise bu uygulama yürürlülüğe girer.

Bkz: Kredi Kartı Bloke Kaldırma İşlemleri

Bloke işlemini kaldırabilmek için öncelikle sizlere uygulanmakta olan idari uygulamanın gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu gereklilikler genel itibari ile ödenecek olan borç, senet vb. şeylerdir. Bazı uygulamalarda yapılandırma ile de bu bloke işlemlerinden kurtulabiliriz. Örneğin vergi ve SSK borçları bazı dönemlerde yapılandırma imkanı sunularak ilgili borcu yoktur belgesini alabiliriz.

BKZ:  2 Yöntemle Halk Yatırım Sim Kart Bloke Kaldırma

Banka hesabı bloke kaldırma dilekçe örneği:

………………….. İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                                                                                       ANKARA

DOSYA NO: 2020 /……..
KONU        : Maaş Hesabına Konulan Blokenin Kaldırılması Hk.

Müdürlüğünüzün, yukarıda esas numarası yazılı dosyasından ………………………… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından maaş hesabım olan ………………………… Bankası adına kayıtlı …………………………………………………… IBAN No’lu hesabıma bloke konulmuştur. Haciz tatbik edilen yani bloke konulan hesap, benim maaş hesabımdır. Buna ilişkin belgeleri de dilekçe ekinde sunuyorum.

………………………… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından maaş hesabıma konulan bloke nedeniyle maaşımı alamamaktayım. Bu hususta oldukça çok mağduriyet yaşamaktayım. Yapılan yasal düzenlemeler ile maaş hesabıma konulan bloke yasaya ve usule uygun değildir. Gerekli araştırmanın yapılarak söz konusu maaş hesabım üzerine konulan haciz ve blokenin fekki hususunda,

Gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.

………/………../20…….

ADI SOYADI – İMZA

 

Adres            ……………………………………………………………………………………………………….…………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Tel No                : ………………………………………………

Ekler                  :

  • Maaş Hesabı Cüzdanı Sureti
  • Maaş Hesap Hareketin Gösterir Belge
  • Kimlik Fotokopisi

Usülsüz Gerçekleştiği Düşünülen Banka Bloke Kaldırma Dilekçe Örneği:

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMUNA

                                                                                                                                                       İSTANBUL

ŞİKAYETÇİ            :
ŞİKAYET EDİLEN : ………………………… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü 
KONU                     : Banka Tarafından Usulsüz Bloke İşlemi Hk.

AÇIKLAMA            :

………/………../20……. tarihinde ………………………… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından maaş hesabım olan ………………………… Bankası adına kayıtlı …………………………………………………… IBAN No’lu hesabıma bloke konulduğunu öğrenmiş bulunmaktayım.

………………………… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan bloke işleminin neden yapıldığı, tarafıma neden ihtarname gönderilmediği ve işlemlerin hangi aşamalardan geçerek gerçekleştiğini öğrenmeye çalışmış isem de tarafıma herhangi bir bilgi ve belge gönderilmemiş ve sunulmamıştır.

………………………… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından maaş hesabım olan ………………………… Bankası adına kayıtlı …………………………………………………… IBAN No’lu hesabıma uygulanan bloke işlemi hukuka aykırı ve usulsüzdür. Yapılan bloke işlemi ile ilgili tarafıma bilgi verilmediği gibi hesabımdan neden bu miktarın çekildiği ile ilgili de tarafıma bilgi verilmemiştir. Herhangi bir bilgi ve ihbarname göndermeyerek bloke işlemi uygulayan ………………………… Bankası A.Ş Genel Müdürlüğünden şikayetçiyim. Haksız ve keyfi uygulamaya son verilerek hesabım üzerindeki blokenin kaldırılması hususunda,

Gereğini saygılarımla arz ve talep ederim.

………/………../20…….

ADI SOYADI – İMZA

 

Adres                 :……………………………………………………………………………………………………….…………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Tel No                : ………………………………………………

Ekler                  :

Maaş Hesabı Cüzdanı Sureti

Maaş Hesap Hareketin Gösterir Belge

Kimlik Fotokopisi

Bu Yazıyı Puanlayınız post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emeklerimizin göz ardı edilmesi bizi üzdü, birkaç reklama tıklandığı için akmasada damlıyorken sizin bu yaptığınız bizi çok üzüyor. Lütfen destek olmak adına AD Blocker engelleyicisine engel olun. :(