Devlet

Trafik Cezası Ödenmezse Hesaplarıma Bloke Konulur Mu?

Trafik cezası ödenmezse garanti, akbank, yapıkredi, halbank gibi bankalar tarafından hesabıma bloke konulur mu?

Son günlerde artan trafik ceza tutarlarının ardından akıllara gelen ilk soru Trafik Cezası Ödenmezse Hesaplarıma Bloke Konulur Mu şeklindedir. Aktif araç kullananlar sık sık çeşitli ihlaller sonucunda trafik cezasına maruz kalmaktadır. Bazen bilinçsiz şekilde kesilen cezalar sürücülerin dikkatinden kaçmaktadır ve sonucunda hesap blokesine kadar uzanan bir süreç başlayabilir. Devlete karşı olan bu borç vergi borcu kapmasıma girdiği için kullanmış olduğunuz bütün hesaplarınıza bloke uygulanabilir. Bu gibi durumlarda trafik cezası nedeniyle gerçekleştirilen hesap bloke kaldırma işlemi oldukça kısa sürer. Tek yapmanız gereken bağlı olduğunuz vergi dairesine müracaat ederek yasal faizleriyle birlikte geciken trafik cezasının tamamını ödemektir. Ardından 1-2 iş günü içerisinde hesaplarınızdaki blokeler kaldırılacaktır. Bazı sürücüler trafik cezalarının nereden ödeneceğini bilmediği için zamanında borcu kapatamazlar. Bu durum erken ödeme indirimi hakkını kaybetmeye ve de fazladan faiz ödemeye yol açabilir. 

Trafik Cezası Nereden Ödenir?

trafik cezası nasıl ödenir

Sürücülere yazılan trafik cezalarının ödeme süresi tebliğ tarihinden itibaren 30 gündür. Bu süreyi aşan cezalarda faiz uygulaması yapılmaktadır. İlk 30 gün içerisinde ödenmeyen trafik cezalarına her ay ceza tutarı üzerinden %5 oranında faiz işlenecektir. Bu gecikme zammı biriktikçe faizli borç üzerinden devamındaki aylarda %5 oranı giderek artış göstermiş olacaktır. Ayrıca belirli süre ödenmeyen faizli borçlar yüzünden banka hesabına bloke konulabilmektedir. Kısacası şahsınıza ya da aracınıza ait yazılmış herhangi bir trafik cezası olması durumunda bu tutar sizden eninde sonunda tahsil edilir. Eğer trafik cezası tebliğ edildiği tarihten itibaren ilk 15 gün içerisinde ödenirse %25 oranında indirim sağlanmaktadır. Böylece Trafik Cezası Ödenmezse Hesaplarıma Bloke Konulur Mu diye düşünmenize gerek kalmadan borcunuzdan kurtulmuş olursunuz. Tebliğ edilen cezalar internet bankacılığı, PTT, interaktif vergi dairesi online sistemi ya da vergi daireleri üzerinden ödenebilmektedir

BKZ:  Vergi Dairesi E-Haciz Banka Bloke Kaldırma İşlemi

Trafik Cezası Kredi Kartı İle Ödenir Mi?

Tebliğ edilmiş trafik cezasını ödemenin yollarını öğrendikten sonra ödeme yöntemleri hakkında da merak edilen ilk detay trafik cezası kredi kartı ile ödenir mi olmaktadır. Günümüzde trafik cezalarının son yapılan zamların ardından herkes için maddi zorluk yaşatacağı sık sık gündeme gelmektedir. Ne yazık ki aktif olarak araç kullanan kişiler istemeseler de bazen kural ihlali yaptıkları için trafik cezasına maruz kalmaktadır. Ceza tebliğ kağıdı size ulaştığı anda maddi açıdan kendinizi zora sokmadan dilerseniz İnternet bankacılık sistemlerini kullanarak trafik cezasını kredi kartı ile ödemek mümkündür. Birçok banka çeşitli vergi borçları ve trafik cezalarının ödenmesinde müşterilerine taksit seçeneği dahi sunmaktadır. Bildiğiniz üzere borcunuzu zamanında ödemediğiniz ve bu borcun faiziyle birikmesi durumunda banka hesaplarına bloke konulacağı için kredi kartı ile zamanında ödeme yapmak sizi yaşayacağınız Trafik Cezası Ödenmezse Hesaplarıma Bloke Konulur Mu stresinden de kurtaracaktır. Sizlere en yaygın kullanılan kredi kartları ile nasıl ödeme yapılacağı hakkında detayları sunmaktayız.

BKZ:  Pasaport Tahdit Blokesi Kaldırma

Bonus Kart İle Trafik Cezası Ödeme

Garanti bankasının Bonus kredi kartları çeşitleri ile sunmuş olduğu birçok avantajın arasında trafik cezası ödeme kolaylığı da yer almaktadır. Eğer herhangi bir Bonus kredi kartına sahipseniz faiz işlemeden kısa süre içerisinde Trafik cezasını ödeyebilir ve maaş hesap bloke kaldırma gibi işlemlere maruz kalmayı engelleyebilirsiniz. Garanti İnternet Bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden giriş yaparak dakikalar içerisinde ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Tebliğ kağıdında trafik cezasının türü yer almaktadır. Araç plaka bilgisi ve trafik cezasının türünü bilerek kredi kartınız ile borcunuzu kapatabilirsiniz. Garanti mobil uygulama ya da Garanti İnternet Bankacılığı üzerinden bireysel işlemlere giriş yaparak sağ tarafta yer alan Trafik Para Cezaları bölümünden anında işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BKZ:  PTT Bank Sim Kart Bloke Kaldırma İşlemi 2023

Axess Kart İle Trafik Cezası Ödeme

Akbank Axess kartına sahipseniz artık trafik cezasından korkmanıza gerek yoktur. Akbank mobil uygulama üzerinden ya da interaktif vergi dairesi online sayfasından Axess kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Üstelik hesabınızda para bulunmaması halinde Akbank tarafından sunulan artı para sistemini de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Akbank mobil uygulaması ya da Akbank Direk İnternet kanallarından yer alan Ödemeler sekmesine girerek trafik cezanızın olup olmadığını plaka veya Tc kimlik numarası ile sorgulatmak ve kartınızı kullanarak ödeme yapmaktır.

Worldcard İle Trafik Cezası Ödeme

Yapı kredi bankasının en sevilen kredi kartı Worldcard trafik cezaları ve Motorlu taşıt vergisi ödemelerinde taksit kolaylığı sağlamaktadır. Eğer sizde bir worldcard sahibi iseniz hemen Yapı kredi internet şubesi üzerinden Trafik cezası ödeme kısmına tıklayarak araç plaka bilgileri, borç bilgileri ve kart bilgilerinizi gerekli boşluklara yazarak 3 taksitle trafik cezanızı anında ödeyebilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlayınız post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emeklerimizin göz ardı edilmesi bizi üzdü, birkaç reklama tıklandığı için akmasada damlıyorken sizin bu yaptığınız bizi çok üzüyor. Lütfen destek olmak adına AD Blocker engelleyicisine engel olun. :(