Bankalar

Çek Bloke Kaldırma | Bloke Çek Nedir? Masrafı ve Örneği

Çek bloke kaldırma işleminin nasıl yapılacağını bu sayfa üzerinden öğrenebilirsiniz. Süreci takip ederek çekin blokesini kaldırın.

Çek ya da senet işlemleri genellikle ticaret ile ilgilenen insanlar tarafından daha yaygın kullanıldığı için bu konuda birçok insan bilgi sahibi değildir. Fakat bazı zamanlarda çek ile işlem yapmanız gerekebilir. Özellikle de gayrimenkul, arsa ya da işyeri satın alma işlemlerinde bloke çek kullanılabilmektedir. Eğer siz de bloke çek hakkında bilgi edinmek isterseniz yazımızdan faydalanabilir, aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidererek işleminize gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

Kredili satış işlemlerinde daha yaygın olarak kullanılan bloke çek, taraflar arasında bir çeşit güven köprüsü görevi görmektedir. Ancak böyle bir durum ile ilk kez karşılaşıldığında tapu devri ardından çek bloke kaldırma konusunda birçok satıcı kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bloke çek, genelde satış işlemi ipotekli kredi ile gerçekleşen alışverişler için bankalar ya da avukatlar aracılığıyla devir tamamlandıktan sonra satıcıya verilmektedir. Bu işlem aslında yasal olarak devir gerçekleştiğinde satıcının güvenle parasını alacağını belirtmek amacıyla uygulanır. Yine de bazı detaylar bilinmediği takdirde sorunlar meydana geleceği gibi mağduriyet de yaşanabilmektedir.

BKZ:  Hesap Bloke Kaldırma Dilekçesi ve İşlemleri

Bkz: Denizbank bloke kaldırma

Bloke Çek Nedir?

bloke cek nedir masrafi

Bloke çek konut kredilerinde satıcıya yapılacak ödeme tutarının tapu devir işlemlerinin tamamlanma süresince bloke edilmesi yani banka hesabında işlem yapılamaz şekilde dondurulması için verilmektedir. Tapu devri gerçekleşene kadar çek satıcıya teslim edilmez. Anlaşma doğrultusunda bloke çek, tarafların belirlediği banka ya da avukata verilmekte ve tapu alıcıdan satıcıya sorunsuz bir şekilde devredildikten sonra satıcıya teslim edilmektedir. Alıcı tapu devrini gerçekleştirdikten sonra bloke çekin verildiği bankaya giderek çek bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilir.

Dilerse bu işlemi yapılan anlaşma kapsamında tapu devir belgelerinin ibraz edilmesi dahilinde satıcı da yapabilmektedir. Bu işlem genellikle hem alıcıyı hem de satıcıyı korumaya yönelik gerçekleştirilse de bazı durumlarda satıcılar mağduriyet yaşayabilmektedir.

Örneğin; bloke çek verildiğinde bloke edilen tutarın banka tarafından onaylanması ve akabinde dondurulması yani alıcı tarafından da işlem görmemesi gerekmektedir. Bir diğer durum ise çek üzerinde yer alan isimlerin ve bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde yazması gerekir. Aksi durumda devir işlemi ardından çek üzerinde yer alan tutarsızlık nedeniyle para teslim edilemez ise satıcı mağdur durumuna düşecektir.

BKZ:  Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Bloke Kaldırma

Bkz: Yapı kredi bloke kaldırma

Çek Bloke Kaldırma Süresi

Gayrimenkul ya da taşınmaz satışlarında satış bedeli genellikle büyük tutarlar olmaktadır. Günümüzde güven duygusu giderek azaldığı için genellikle alım satım işlemlerinde her iki tarafın da kendisini bir şekilde güvenceye almak istemesi son derece doğaldır. Alıcılar tapu devri gerçekleşmeden ödeme yapma taraftarı olmadığı gibi, satıcılar da aynı şekilde ödemeyi yapmadan devir işlemini gerçekleştirmek istemezler.

cek bloke talimati ornegi
cek bloke talimati ornegi

Bu gibi durumlarda her iki tarafından isteği aynı anda yalnızca tapu devir sırasında gerçekleşebilir. Fakat bu durum da son derece risk taşıyabilmektedir. Ödeme tutarlarının son derece yüksek olması, o kadar çok nakiti taşımak anlamına gelir. Özellikle son zamanlarda ise yüklü miktar nakit ile dolaşmak pek güvenli değildir. Bloke çekin tercih edilmesinin en büyük sebebi taraflar arasında anlaşma sağlandıktan sonra tapu devir süresi boyunca ödenecek tutarın risk altına girmeden korunmasıdır.

Bloke Çek İbraz Süresi

Böylece üzerinizde taşıdığınız yüksek miktar nakit olmayacağından ve her iki tarafında kendisini güvence altına almış olmasından rahatlıkla devir işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Çek bloke kaldırma süresi devir işlemi ardından başlar. Devir işlemini ilgili Tapu Müdürlüğünde yapmanız dahilinde hemen banka çek blokesini kaldırmayabilir. Bunun sebebi ise sistemde tapu devrinin hemen gerçekleşmiyor olmasıdır. Her ne kadar elinize tapu verilmiş olsa da yaşanan yoğunluk sebebiyle bazen Tapu devrinin sisteme yansıması 1-2 günü alabilir. Banka bloke işlemini kaldırmak için online işlem yapacağından dolayı sisteme yansıyan bilgileri doğru kabul etmektedir. Bilgilerin sisteme aktarılması ardından çek üzerindeki blokeyi kaldırabilir ve paranızı teslim alabilirsiniz.

BKZ:  Garanti BBVA Pos Cihazı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Bkz: Ziraat bankası bloke kaldırma

Bloke Çek Masrafı Nedir?

Örneğin; 200.000 TL‘lik bloke çek işleminin yapılacağını şubenize belirtmeniz durumunda banka o kadar tutarı hesabınıza aktarır. Bu tutar kadar düzenlenen çek için bloke uygulanır. Keşideci bu çeki aldıktan sonra artık para kontrolünden çıkar ve bloke koyulduğundan dolayı işlem yapamaz. Tabi bu işlem para ödenene kadar geçerli olur. Bu çeki düzenlerken de zorunlu şekil şartlarına uyulması gerektiğinin de altını çizelim.

Bloke çek masrafı ise bankanıza ve şubenize göre değişkenlik gösterir, bunu teyit ettirmeniz gerekmektedir.

Bu Yazıyı Puanlayınız post

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Emeklerimizin göz ardı edilmesi bizi üzdü, birkaç reklama tıklandığı için akmasada damlıyorken sizin bu yaptığınız bizi çok üzüyor. Lütfen destek olmak adına AD Blocker engelleyicisine engel olun. :(